Opuntia erinacea var. utahensis (Engelm.) L. Benson

synonimy:
Opuntia erinacea var. paucispina Dunkle,
Opuntia erinacea var. xanthostemma (K. Schum. ex Hirscht-Zehl.) L. Benson,
Opuntia rhodantha K. Schum.,
Opuntia rhodantha var. spinosior Boissevain,
Opuntia sphaerocarpa var. utahensis Engelm.

Opis: składa się z okrągławych lub eliptycznych, płaskich członów barwy szarozielonej, 7-8 cm średnicy, pokrytych silnymi cierniami 3-7cm długości, kwiaty do 8cm długości, karminowoczerwone do ciemnoróżowych. Pokrój krzaczasty, pokładający, do 0,5m wysokości. Człony przed zimą kurczą się, a wiosną ponownie "pęcznieją".

Występowanie: naturalnie występuje w USA (stany: Idaho, Kalifornia, Nevada, Utah, Wyoming, Kolorado, Arizona, Nowy Meksyk) na wysokości od 1700 do 2400 m n.p.m.

Uprawa: jak wszystkie kaktusy wymaga gleby pozbawionej próchnicy, bardzo przepuszczalnej, suchej i pełnego nasłonecznienia. Najlepiej sadzić na wzgórkach usypanych z grubszego żwiru na agrowłókninie (aby chwasty nie wrastały od spodu i woda mogła odpływać). W naszych warunkach klimatycznych NIGDY NIE PODLEWAĆ!!! Mrozoodporność bez okrywania sprawdzona w Wielkopolsce. NIE DOTYKAĆ GOŁYMI RĘKAMI!!! (używać szczypiec!)

Zastosowanie: ogródki przydomowe, kolekcjonerskie, pojemniki na tarasach (niezadaszonych).Opracowanie:  Szkółka Roślin Ozdobnych Grubsko